fbpx

שאלות נפוצות

בטיפול בתנועה ישנם, לרוב, מעברים בין תנועה לשיחה. לפעמים התנועה מאפשרת לעבד את התכנים שעלו בשיחה, ולפעמים השיחה מביאה לעיבוד התכנים שהתגלו מתוך התנועה. 

בטיפול בתנועה נפנה קשב לתחושות הגופניות, נשים לב לתנועות המתקיימות מאליהן במהלך השיחה בינינו (תנועות ידיים, מעברים בין תנוחות גוף, שינויים בנשימה), נמצא את סוג התנועה שמאפשר "להרגיש בבית", נעודד חקירה של דפוסי תנועה אישיים ונחפש כיצד לגוון ולהעשיר אותם, וכמובן, נחזור ונתייחס לחוויה הרגשית העולה מתוך כל אחת מהפעולות הללו ונדבר עליה.

לא, בטיפול רגשי לא "חייבים" שום דבר!

ישנם מטופלים שמעדיפים לא לנוע אלא "רק" לדבר. כשזוהי הבחירה, ה"טיפוליות בתנועה" תהיה דרך הפניית תשומת הלב של המטופלים להיבטים גופניים ותנועתיים שונים שלהם המתקיימים מאליהם במהלך השיח המילולי.

לא, הרי בטיפול רגשי לא "חייבים" שום דבר.

לפעמים, לתקופות קצרות או ארוכות, הרצון של המטופל/ת הוא רק לנוע, בלי לשוחח על מה שעולה. במקרה כזה, נאפשר לתנועה הגופנית עצמה להעיר את התנועה הרגשית. התפקיד שלי יהיה לעזור לך לנוע – לתת הנחיות תומכות, לשקף תבניות תנועה ולהציע לך איך לפתח אותן – או פשוט להיות איתך בקליניקה בנוכחות אוהדת, חפה מביקורת ומשיפוטיות, שתיצור הרגשה בטוחה ותעודד אותך לחקור את התנועה שלך ואת כל מה שעולה מתוכה באופן חופשי ופתוח.

לפי גישות טיפוליות ממוקדות רגש וחוויה, שלאורן אני מטפלת, שינוי במהלך טיפול רגשי מתאפשר בזכות חוויה רגשית חדשה ובטוחה הנוצרת במפגש עם החלקים הפצועים שבתוכנו. 

פנייה אל המשאבים הגופניים שלנו במהלך טיפול רגשי מעצימה את הממד החווייתי שבו. ההתייחסות לתחושות גוף, לנשימה ולתנועה מעמיקה את ההתבוננות פנימה ומחדדת את התובנות שעולות בנו, מאפשרת העלאה של זיכרונות שאינם זמינים למודעות שלנו, מנגישה אותם בשבילנו לעיבוד רגשי ותומכת ביצירת תנועה רגשית במקומות שבהם הרגש חסום או תקוע. בנוסף, ההישענות על הגוף והתנועה מסייעת להטמעה של החוויות החיוביות החדשות שנוצרו בטיפול, וכך מבססת ומייצבת את השינויים שהושגו במהלכו. 

אמנם, הגוף הוא ערוץ החוויה המרכזי שלנו, אבל גם המילים חשובות לאין ערוך, והגישה אל רבדים חווייתיים מתאפשרת, כמובן, גם באמצעותן. לכן, בטיפול בתנועה נפגוש, לרוב, לא רק את התנועה הגופנית, אלא גם את הריקוד שבינה לבין המילים.

לא רק, אבל גם! 

להיפגש עם עצמנו – בטיפול רגשי ובכלל – זה לפעמים מכאיב, לפעמים נעים ולפעמים גם וגם בו בזמן. האפשרות לשלב תנועה בטיפול תורמת באופן מיוחד להתעוררות של שמחה, חיוניות והנאה במהלך המפגשים, מסייעת לרכך את המורכבות והקושי ומצמיחה עוד ועוד רגעים שנעים להיות בהם. 

תהליך של טיפול בתנועה יכול להימשך בין שבועות אחדים לשנים רבות. אורך הטיפול ומספר המפגשים תלוי בסיבה שהביאה את האדם לפנות לטיפול, ברמת העומק שהוא מחפש לעבוד עליה וברצונות המתעוררים בו במהלך הטיפול. במפגשים הראשונים נתייחס להיבטים אלה ונחליט בהתאם על מוקד הטיפול ועל אופן העבודה המשותפת.

כולנו, כל אחד ואחת מאיתנו, יכולים להתחבר לגופניות שלנו, לרקוד אימפרוביזציה בתנועה ולצמוח בתוך תהליך של טיפול רגשי בתנועה. המפתח הוא לעשות זאת בהדרגה, בקצב המתאים לך, ותוך בחירת הכלים המתאימים לך מתוך האפשרויות הרבות העומדות לרשותנו.